Co je v Dubaji k vidění?

Zlaté šperky

Město Dubaj se dělí na dvě části: na tu luxusní vlevo na jihozápadě (Bur Dubai a Jumeirah) a na tu starobylou vpravo na severovýchodě (Deira).

Dubai Creek

Při své návštěvě Dubaje nemůžete, i kdyby jste chtěli, přehlédnout široký záliv Dubai Creek, který působí téměř jako hranice mezi dvěma velmi odlišnými částmi města.

Na přilehlých písečných plážích je možné po celý den vidět davy turistů i místních, kteří se chtějí zchladit, hlavním artiklem zálivu je však jeho romantická atmosféra.

Je zde možné se po něm nechat provést jen tak nebo využít služeb některé z lodí k přepravě z jedné části města do druhé. Dubai Creek velmi často křižují vodní taxi, protáhlé dřevěné loďky poháněné motorem, na kterých jsou převáženy vždy dvě desítky cestujících sedících zády k sobě.

Nabídek k vyhlídkové jízdě po zálivu je vhodné využívat spíše ráno či večer, kdy nejsou sluneční paprsky příliš horké a je možné si tedy vše řádně vychutnat. Největším úskalím při plavbě menší lodí je zřejmě nástup a výstup po kluzkých schodech vedoucích až k moři.

Deira

Prahnete-li poznat historii Dubaje, měli byste navštívit právě Deiru, ve které vás strhne atmosféra úzkých arabských uliček a vůně nejrůznějšího koření a bylin. Ulice jsou lemované stylovými kavárnami, obchody se suvenýry a arabskými restauracemi.

Zlatý trh

Vedle architektonicky zajímavých hotelů je pro Dubaj vůbec nejtypičtější tzv. Zlatý trh, který je prý největší na světě. V jedné uličce kryté dřevěnou střechou se těsná nespočet obchodů a obchůdků táhnoucích se až do míst, kam není možné dohlédnout.

Za skleněnými výlohami jsou zde vystavovány stovky a tisíce zlatých šperků, které si odsud turisté mohou odvést.

Lze zde zakoupit nejrůznější šperky různé kvality a to nejen z běžného žlutého zlata, ale také z bílého a trojbarevného zla­ta.

Pokud nejste na šperky, ale zlato byste si stejně chtěli odvést, nabízí se ke koupi zlaté cihličky a cihly různé váhy. Samozřejmě i zde jako jinde na trzích v arabském světě je možné o ceně smlouvat.

Trh s kořením a látkami

Obchod s kořením

Přestože je to díky modernosti Dubaje téměř přežitek, je v Deiře udržována tradice trhu s pytli koření a bylinek, kvalitními látkami, taškami, kufry apod. Pokud umíte smlouvat, můžete zde nakoupit zboží za vcelku výhodné ceny.

Bur Dubai a Jumeirah

Díky modernější městské části Bur Dubai dostala celá Dubaj svůj název, ovšem to co vídáme v naprosté většině případů na obrázcích, je až čtvrť Jumeirah, kde se tyčí velké množství mrakodrapů a rozkládá se množství luxusních hotelů se skvěle udržovanými zahradami.

Vůbec nejznámějšími místními stavbami jsou budovy hotelů Jumeirah Beach a Burj Al Arab doplňované limuzínami, luxusními loděmi a vrtulníky v pozadí.

Dubajské muzeum

Moderní dubajské muzeum dokumentující historii celých Spojených arabských emirátů sídlí v nejstarší budově Dubaje postavené na konci 18. století (muzeum zde funguje až od 70. let minulého století).

Pro skvělé zpracování celé prohlídkové trasy doplňované multimediálními prvky (mluveným slovem a filmem) a řadou lidských i zvířecích voskových figurín je dáváno toto muzeum za příklad mnoha jiným. Výklad historie se může stát velmi přitažlivým pro všechny návštěvníky. Vedle zvukových a vizuálních vjemů si zde dokonce můžete užít také krásných vůní koření.

Nejdůležitější částí expozice je zřejmě výstava o lovu perel, který byl především v historii pro celé Emiráty velmi důležitý. Při té se cítíte jako byste skutečně byli s domorodými potápěči pod hladinou moře.

Budoucnost již včera?

Podobně jako před lety byly Spojené státy nazývány zemí neomezených možností, Spojené arabské emiráty jsou v současnosti nazývány zemí, kde se budoucnost stává realitou již dnes.

Díky bohatství, otevřenosti a velké představivosti šejků jsou zde dnes uskutečňovány návrhy, které nemají obdoby.

Obrovský povyk například vzbudily dva projekty vybudování umělých ostrovů. První se týkal Palmových ostrovů (Palm Islands), dvou obrovských ostrovů ve tvaru palmy, zřízených v Perskému zálivu u pobřeží dubajského emirátu, které jsou vidět i z vesmíru. S pevninou jsou palmové listy a trsy datlí spojeny dlouhými kmeny.

Tento projekt byl natolik unikátní, ale zároveň slibný, že pozemky na Palm Islands byly rozprodány do 14 dní po oznámení, že se takovýto projekt uskuteční. Druhý projekt se týkal World Islands, řady umělých ostrovů zpodobňujících mapu zeměkoule.

Západ slunce nad hotelem Burj Al Aram

Již dnes se Dubaj pyšní Burj Al Arabem, nejvyšším, nejluxusnějším a nejdražším hotelem světa, ale vládnoucí šejk se rozhodl trumfnout svůj vlastní rekord. Nechal totiž postavit Rose Rotana Hotel, který se svými 333 metry výškou trumfne i Burj Al Arab.

V hloubce 300 metrů od břehu v hloubce 15 metrů pod mořem se nachází Hydropolis, první podmořský hotel na světě (jezdí se sem vlakem po mořském dně proskleným tunelem).

Aby těch prvenství nebylo málo bude zde stát také největší mrakodrap světa vysoký 800 metrů, který je v případě potřeby (když by někdo postavil ještě vyšší) možno zvýšit až na 950 metrů.