Jak do Dubaje?

Mezinárodní letiště Dubaj

Pokud necestujete s cestovní kanceláří, ale na vlastní pěst, počítejte s cenou zpáteční letenky minimálně šest tisíc (včetně poplatků), ale pravděpodobnější je dvojnásobek. Při zájezdu zařízeném cestovní kanceláří je už letenka samozřejmě v ceně.

Většinou se stává, že na vámi vybraný zájezd letíte sami nebo jen s několika dalšími turisty. Od začátku proto raději počítejte s tím, že se na odletovém letišti budete muset zorientovat sami. V Emirátech si vás už vyzvedne delegát cestovky, ale let budete muset absolvovat sami.

6 mezinárodních letišť SAE

V SAE funguje šest mezinárodních letišť:

  • Abu Dhami
  • Al Ain
  • Dubai
  • Sharjah
  • Fujairah
  • Ras al-Khaimah

Největším, nejmodernějším a také nejfrekventova­nějším je to v Dubaji, kde bude pravděpodobně přistávat i vaše letadlo. Při odletu počítejte s jeho velikostí – běžnou chůzí se totiž od vchodu k pasové kontrole dostanete za cca 15 minut.

Letištní Duty free shop v Dubaji je jedním z největších na světě – vedle turisty oblíbených drobností se tu bez daně dají koupit i drahé parfémy, nábytek, počítače a luxusní auta.

Cestovatelské tipy

Směnárny

V Emirátech se nejlepšími kurzy překvapivě nepyšní banky, ale směnárny na dubajském letišti. Je tedy velmi vhodné si určitý obnos vyměnit už po příletu – ušetříte a budete mít na chvíli vystaráno.

Teplotní šok

V letadle jsou udržovány vcelku příjemné teploty, které vám umožní si během letu odpočinout, a na letišti je ještě o něco chladněji. Většina turistů si při východu z letiště ven na volné prostranství zažije obrovský teplotní šok.

Přes může být teplotní rozdíl v řádech desítek stupňů, v noci je to o něco lepší, ale i tak se jedná zvlášť v létě o velmi nepříjemnou záležitost.

Hotely

Hotelový komplex v Dubaji

Cestovní kanceláře garantují, že jakmile se vymotáte z letištního areálu, měl by na vás čekat jejich smluvený delegát, který se o vás postará – nechá vás nastoupit do autobusu nebo do taxíku a odveze vás až k vašemu hotelu.

Pokud cestujete sami, tak si místo autobusu určitě vezměte taxi – řidič vám může doporučit hotel (pokud víte kam chcete, tak mu samozřejmě stačí říct nebo dát přečíst adresu vámi zvoleného ubytování).

Na recepci je třeba předložit voucher jako doklad pro poskytnutí služeb zahraničním partnerem vaší cestovky – v tom jsou uvedeny informace i o tom, jaké služby jste si zaplatili a co vám tedy má hotel poskytnout. Druhým potřebným dokladem je pas, ze kterého si recepční vypíše údaje a zase vám ho vrátí.

Oblečení

Podobně jako v jiných arabských zemích, je i v Emirátech potřeba při oblékání dodržovat určité dekórum. Pánové by měli dodržovat minimální délku kalhot ke kolenům, dámy by zcela určitě měly mít zahalená ramena a kalhoty či sukni také ke kolenům, spíše ještě delší.

Pro pobyt v klimatizovaných budovách (což jsou všechny), je dobré s sebou mít lehký svetr nebo jiné svršky, které vás zahřejí, když klimatizace běží na maximum.

Podle luxusnosti hotelu je též nutné zvolit oblečení k večeři – sako s kravatou a večerní šaty jsou tím nejzákladnějším požadavkem.