Investujte v Dubaji

Arabské obchodní jednání v Dubaji

Již před mnoha lety pochopila dubajská vláda, že ropa, z níž tehdy pocházela většina zisků Dubaje, není nevyčerpatelnou surovinou. Rozhodli se tedy podpořit ekonomický růst Dubaje i v různých dalších oblastech a to se jim podařilo. Dnes tvoří příjmy z exportu ropy pouhých 5 % z celkového HDP. Dubaj se stala finančním, obchodním i turistickým střediskem celého regionu a jeho hospodářství je jedním z nejrychleji se rozvíjejících na světě.

Reality

Jedním z nejdůležitějších obchodních artiklů Dubaje jsou nemovitosti. Na místní budovy a pozemky totiž mají zálusk i ti nejdůležitější světoví investoři, kteří zde i s relativně nízkým rizikem realizují velmi vysoké výnosy, které v Evropě a ve Spojených státech byly možné před desítkami let.

Dubaj je skutečným moderním velkoměstem, tudíž je zde možné zakoupit nemovitosti té nejlepší kvality i zajímavého designu. Přestože (nebo možná právě díky tomu) je místní režim diktátorský, stabilní měna a politika Spojených arabských emirátů a skvělá ekonomická situace Dubaje tvoří jednu z nejlepších světových investičních oblastí.

Velkou výhodou je, že nemovitosti zde mohou vlastnit i cizinci, což ve většině zemí stále není možné. Díky snahám vládního aparátu je zdejší právní systém velmi přehledný a nákup je zde tedy rychlý a bez průtahů. Například trh s byty zde v roce 2006 rostl téměř třikrát rychleji než v České republice, v roce 2008 to bylo více než čtyřikrát a pro rok 2009 je plánován podobný počet nových bytů (asi 60 000).

Možnosti investování do realit v Dubaji

Většina investičních nákupů je zde prováděna „off-plan“, což znamená, že investor zakoupí nemovitost, která ještě nebyla postavena. Po jejím dokončení její cena vzroste až o 30 % a je možné tedy jednoduše zinkasovat rozdíl. Díky různým hypotékám a developerským nabídkám financování zde své peníze mohou zhodnocovat i ti méně majetní.

Ceny realit též rostou se zvětšujícím se významem Dubaje – ta v posledních letech zaznamenává obrovský příliv firem z celého světa. Prakticky všechny významné světové společnosti zde dnes už mají svou pobočku.

Kromě horka už toto město prakticky vůbec nepřipomíná svůj arabský původ a svou polohu v blízkosti Perského zálivu. Je velmi bezpečné a kvůli obrovsky výhodné daňové politice se dá očekávat, že jeho důležitost nadále poroste.

Život v Dubaji

Mnoho investorů se po zakoupení nemovitosti rozhodne v Dubaji během chladné části roku dokonce žít – kvalita života je zde vyšší a ceny nižší než v mnoha vyspělých státech. Dubaj už dávno nežije z ropy a stala se celosvětovou metropolí podobnou evropským velkoměstům.

V letech 2001 až 2005 rostla dubajská ekonomika rychlostí 13 % za rok (bez započtení ropy šlo dokonce o 15 %), což je skutečně extrémní hospodářský rozvoj. Stalo se tak především díky tomu, že Dubaj získala jako vůbec první město v regionu status volné obchodní zóny a politická situace zde byla natolik stabilní, že se investoři nemuseli o své zájmy obávat.

Podle vládní strategie se do roku 2015 počítá s minimálním ročním růstem domácí ekonomiky o 11 %. Roční HDP na hlavu se tak ze současných 33 000 USD má zvýšit na 44 000 USD. i